Aug 11, 2025
Prieteni, pornim o ediție Baricade cu destule scântei și nu ne
vom încrâncena pe seama traficului sau a lucrărilor din București
ci pe tema șpăgii (inspirați de cazul lui Dragoș Anastasiu). Cine e
mai vinovat, cel care dă șpagă sau cel care o primește? Ești
victimă sau parte din sistem? Vrem un stat cu reguli sau vrem o
societate în care lucrurile să fie comode, în care fiecare să se
descurce cum poate? Este România statul în care s-au întâlnit hoții
cu proștii? E finalul episodului, dar nu și al discuției. Scrie
verdictul în comentarii: Cătălin Striblea sau Radu Naum?
Până la următoarea întâlnire, Radu are trei probleme noi, așteptăm
rezolvările lor.
06:00 Victimă sau parte din sistem
12:00 Lupta anticorupție
15:40 Stat cu reguli slabe
21:10 Cel mai prost sistem de educație
30:40 Măsurile Bolojan
38:18 Scandalul profesori versus ministrul David
43:13 În loc de concluzie
46:32 Rezolvările testelor de logică din episodul trecut
55:38 Recomandare de lectură: Occidentul debusolat de Jean-Loup
Bonnamy
56:48 Problemele ediției